ویژگی های یک صندلی خوب کدام اند ؟

ویژگی های یک صندلی خوب : آدمی سال‌ ها تجربه کرد تا بفهمد چه چیزی برای نشستن مناسب‌تر است.

پس از آن هم سال‌ ها آزمایش کرد تا بداند که درست نشستن چگونه است در منزل ، محیط کار ، خیابان ، پارک ، سینما و همه جا شما برای نشستن به این وسیله نیاز دارید.

صندلی یکی از لوازمی است که باید در طراحی و ساخت آن حتما استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود.و اگر صندلی خراب شد حتما در تعمیر صندلی کوتاهی نکنید زیرا در طولانی مدت بدن دچار خطراتی از جمله کمردرد می شود .

اگر این استانداردها و نکات ایمنی رعایت نشود، باعث ایجاد امراضی از قبیل : کمردرد ، پادرد و ناراحتی‌های عضلانی و اختلال در سلامتی جسمی می‌شود.

یکی از مهمترین بستر ها برای نشستن در محیط های اداری می باشد.

صندلی اداری باید ویژگی‌های به خصوصی داشته باشد

مهمترین عاملی که باید برای ایجاد یک محیط کار اداری مناسب رعایت نمود، مبلمان و صندلی های اداری استاندارد و ایمن می باشد.

پرسنل کاری یک محیط اداری باید امکان نشستن راحت و انجام وظایف را بدون بروز خستگی و عوارض درازمدت داشته باشند و در عین حال به راحتی قادر به انجام حرکات دلخواه باشند.

سه ناحیه تماس در این فضا وجود دارد که بر استقرار کاربر اثر می گذارد : صندلی اداری ، صفحه کار (معمولا میز یا صفحه کلید) و سطح زمین . برای اطمینان از بیشترین حد آسودگی و ایمنی ممکن، حداقل اجزاء اصلی عامل اول باید کاملا قابل تنظیم باشد.

انتخاب صحیح یک صندلی اداری یکی از مهمترین عوامل رشد بهره وری و کاهش ریسک ابتلا به عوارض ناشی از نشستن طولانی مدت می باشد.

صندلی اداری باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع، و همچنین دارای پشتی بلند با طراحی منطبق با انحنای ستون مهره ها باشد.

پشتی صندلی اداری باید قابلیت تنظیم زاویه و قفل شدن در زاویه دلخواه را دارار باشد.

معمولا بهترین زاویه تنظیم پشتی به هنگام کار حدود ۱۱۰ درجه است.

این زاویه کمترین فشار را به کمر وارد می‌کند و برای کار با رایانه بهترین دسترسی را در اختیار کاربر قرار میدهد.

اگر هم صندلی اداری پشت سری داشته باشد این زاویه می‌تواند بیشتر شود اما با نبود پشت سری، شخص مجبور می‌شود برای نگاه کردن به مانیتور ، گردن را خم کند و در نتیجه فشار به گردن افزوده می شود

ویژگی های یک صندلی خوب

ویژگی های یک صندلی خوب

صندلی ارگونومیک چیست و چه نوع صندلی اداری ارگونومیکی مناسب است؟

 

در طول نشستن بر روی صندلی اداری ، تأثیر زیادی بر ساختارهای ستون فقرات ایجاد می شود. نشستن بر روی یک صندلی نامناسب می تواند به طور مرتب باعث ایجاد مشکلات بدنی و سایر مشکلات سلامتی می شود و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

انتخاب صندلی ارگونومیک مناسب برای نیازهای شما برای حفظ سلامتی مهم است، اما چه چیزی باعث می شود صندلی ارگونومیک باشد؟

به دنبال این ویژگی ها باشید و خواهید دید که یک صندلی ارگونومیک با کیفیت پیدا کرده اید. انواع زیادی صندلی اداری ارگونومیک وجود دارد.

نه اینکه لزوما فقط یک نوع صندلی اداری ارگونومیک مناسب باشد. اما بعضی عوامل باعث می شوند که یک صندلی ، یک صندلی ارگونومیک مناسب به نظر برسد.

استفاده از آن باعث می شود نیاز کاربر برطرف بشود و در موقعیتی راحت، کارش را به بهترین شکل انجام دهد. در اینجا بعضی از ویژگی های یک صندلی اداری ارگونومیک مناسب را بررسی می کنیم.

ویژگی های یک صندلی خوب

ویژگی های صندلی اداری ارگونومیک

 

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی اداری باید به راحتی قابل تنظیم باشد. اهرم تنظیم بادی آسان ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع مناسب یک صندلی اداری برای بیشتر مردم، چیزی حدود ۴۰٫۵۰ تا ۵۳٫۳۴ سانتی متر بالاتر از کف اتاق است. کاربر صندلی را به نسبت قد خود باید طوری تنظیم کند که بتواند پاها را به راحتی جمع یا دراز کند.

 

تکیه گاه صندلی

تکیه گاه یک صندلی ارگونومیک باید ۳۰ تا ۴۸ سانتی متر پهنا داشته باشد. اگر تکیه گاه و نشیمن گاه از هم جدا باشند باید زاویه ی تکیه گاه و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد. تکیه گاه باید قابلیت پوشش منحنی طبیعی ستون فقرات را داشته باشد و باز در این قسمت هم باید توجه زیادی به وضعیت پوشش منحنی ستون فقرات بشود. اگر صندلی شما تکیه گاه و نشیمنگاه یک تکه داشته باشد، باید زاویه ی آن در جلو یا عقب آمدن قابل تنظیم باشد. صندلی ارگونومیک باید یک سیستم قفل ایمن داشته باشد که از بیش از حد به عقب رفتن تکیه گاه جلوگیری کند و کاربر بتواند آن را در یک زاویه مناسب نگه دارد.

 

عرض و قعر صندلی

صندلی باید پهنا و قعر (از جلو تا پشت صندلی) مناسب داشته باشد که هر کاربری از نشستن بر روی آن احساس راحتی داشته باشد. معمولا قعر  ۴۳ تا ۵۰ سانتی متر، یک گودی استاندارد است. قعر صندلی باید طوری باشد که کاربر به اندازه ۵ تا ۳۵ سانتی متر فضا برای جلو آمدن یا عقب رفتن روی صندلی داشته باشد. جلو یا عقب رفتن قعر صندلی باید قابل تنظیم باشد.

 

پوشش ناحیه کمر

پر کردن فرورفتگی و برآمدگی های کمر در یک صندلی ارگونومیک بسیار مهم است. ستون فقرات انسان، یک منحنی به سمت داخل است و نشستن برای مدت طولانی بدون پوشش و پر کردن این منحنی و عدم مراقبت از آن منجر به خمیدگی این منحنی( بر خلاف موقعیت طبیعی آن) و آسیب به نقاط پایینی ستون فقرات می شود.

 

اجزای تشکیل دهنده صندلی

در یک صندلی اداری ارگونومیک باید تشک مناسب برای نشیمن و تکیه گاه به کار برود که به راحتی بشود روی آن به مدت طولانی نشست. بهتر است که تشک بکار رفته دارای فضا برای هوا و نفس کشیدن باشد تا یک سطح سخت و سفت.

 

 

موقع خرید صندلی اداری  به این نکات توجه کنید

پشتی صندلی اداری باید انحنا S شکلی داشته باشد که گودی کمر را در زمان تکیه دادن به آن حفظ کند. کفی و پشتی صندلی باید از متریال مناسبی باشند و بهتر است ضد عرق باشد تا فرد عرق نکند و لباس به بدنش نچسبد.

صندلی هایی که برای کار با رایانه استفاده می‌شود باید به سمت عقب خم شود تا بتواند زاویه ۱۱۰ درجه ایجاد کند.در این راستا شرکت تکنیکال صنعت مفتخر به پخش ، عرضه و تعمیر انواع صندلی های اداری و قطعات آن می باشد.